1 Aralık 2009 Salı

Bi Ubuntu usb başlangıç disketiyle, iframe tarzı virüslere elveda :)

Neden cd varken bunu yazma gereği duydum?..

Çünkü iframe virüsü çevremdekileri aşırı derecede olumsuz etkilemeye başladı :) ftp virüsü de denilebilir adına aslında..

Hepimiz forumlarda dolanırız, bunu da bi forumda sorulan bi sorudan yola çıkarak yazdım.. orayada link koyarım değişiklik olur :) aynı şeyleri yazmamış olurum...

web teknolojilerine olan ilgimden ötürü bi en azından insanlar belki bu yolla iframe virüslerinden kurtulur gibime geliyor :) Çünkü bu virüs web sitenizdeki bi açıktan dolayı değil aksine windowsunuza bulaşan bir virüsten kaynaklanıyor.. siz ftp nize windowstan bağlanıyorsunuz ve o virüsde hazır siz bağlanmışken kodların arasına iframe leri yerleştiriveriyor :D ne kadar güzel bill amca sayesinde web sitenize giren oha adam heyklenmiş diyor :D hit kaybı yaşıyosunuz v.s v.s. en azından belki derdinize derman olur bu yol ;) kısaca iframe virüslerinden korunma yolu gibi bakılabilir..

şimdi herkes linux kullanamaz illa kullansında demiyorum ama sonuçta usb yada cd den çalışan bi dağıtımı bu işlerde kullanmak bana aşırı mantıklı geldi :) sonuçta kullan at.. bi ftp hesabı olsun giden diyorsanız benim için problema nema :D

neyse devam edelim..

öncelikle bi ubuntu indirin Download..

.iso olarak inecek..  windowsta bildiğim bi tek nero var neroyla cd ye basın..
daha sonra cd yi takın cd den çalışacak zaten..

Eğer çalışmazsa cd yerine sistemin yine windowsu boot ederse.. 
açılışta bios a gir (tuş kombinasyonu farklı olabiliyo o yüzden yazmadım).. Burda yapacağın işlem birincil boot aygıtını ayarlamak olucak. eğer windows direk açılıyor ise sistem ilk olarak harddiskten boot ediyordur. bazı bioslarda usb şeysi çalışmaya biliyor. o nedenle bu yazının devamında ki usb ile ilgili kısımları halledemeye bilirsiniz. fakat bu kısmı cd içinde düşünebilirsiniz. bioslarda boot sekmesi direk olmayabiliyor. mesela benim dell makinada direk varken Phoenix -award bios da yok.. phoenix için bios a girdikten sonra Advanced BIOS Features i seçip First boot device ı bulacaksanız ordan cdrom u seçmelisiniz. eğer cdrom ise zaten cd yi görecektir bu paragrafdaki işlemleri tekrar yapmanıza gerek yok. ha bazen hızlıca açılır cd yi göremez makina bunun için geçici bi süreliğine second boot device ı da cdrom yapın bazen işe yarıyor ((: fakat cd ile işiniz bittiğinde tekrar harddiskigöstermeyi unutmayın ki sisteminizde problemle karşılaşmayın. bir forumda yazının linkini vermiş biri nasıl yapacağını sormuş.. bu paragrafı o yüzden düzelttim. yine bios a nasıl gireceğini yazmadım. delete tuşu olabilir bazılarında F9 olabiliyo açılışda setup ı yüklemek için falanca tuşa bas gibi bi yazı çıkar zaten.

EDİT: Bios ayarlama konusunda bir döküman buldum yabancı dil de değil :) saolsun Parduscu Hakan HAMURCU'ya teşekkürler. http://www.ozgurlukicin.com/nasil/kurulum-oncesi-bios-ayarlari/

bir tanede ingilizce yazı buldum resimlerden olayın ne olduğunu farklı bioslarda çözmeniz mümkün..
http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom
tabi cd le çalışacağız kurulum yapmayacağız yazının ana kalıbı bu :D ama bios ayarlarını sormuşlarrdı bu yazıyı bulmak iyi oldu ;)

Yukarda ki ayarları yaptın cd yi taktın açıldı. ilk olarak dil seçim ekranı gelicek.. dil seçimini yaptıktan sonra ilk seçeneği seçerek cd oturumuna devam et :) (ilk seçenek türkçe için bilgisayarıma zarar vermeden ubuntuyu deneydi galiba tam hatırlamıyorum)

sistem açılacak.. bu şekilde de işini görebilirsin cpanel yada plesk kullanıyosan kodların hepsini burdan düzenleyip ftp ye atabilirsin..

*  cd ve usb bellek olarak ram kullanır sistemin zayıfsa bilgisayar kasar garanti olsun usb dedim.. usb bellek kullanırsanız sistemin daha hızlı açıldığını göreceksiniz.. tabi yine olay sistemin özelliklerinde bitiyor. usb hubların anakarta bağlı olduğunu düşünürsek.. daha yüksek hız için tüm sistem özelliklerinin ideal olması lazım bu nedenle illa usb illa cd demiyorum. fakat süreklilik için cd de olabilecek çizilme v.s. nedeniyle cd ye basın  cd bi köşede dursun işlemleri usb bellekden yapın.. sıkıntı olunca elinizin altında bir cd olsun.

usb için toshiba tarzı 4gb yeni nesil usbler kullanılabilir..

usb ye basmak için;

*windowsta indirdiğin isoyu nereye koyduğunu unutmamak lazım örneğin C:/ubuntu-9-10.iso gibi..

ondan sonracığıma masaüstünün sol üstündeki menülerden şu yolu izle System>> Adminisration>> USB Startup Disk Creator aşağıda ki pencere açılacak..CD/Drive image yazan yerdeki other butonuna tıklayın bi pencere açılacak artık hangi diskindeyse isonun konumunu burdan belirteceksin.. örnegin açılan pencerede 30.5 GB Media yazıyosa harddiskiniz de 30.5 GB lık kısındır artık c yada d diye adlandırmaz ordan bulacaksınız.

bu arada sizin sisteminizde windows olduğu için açılan penceredeki root, Desktop, File system seçenekleri kafanızı karıştırmasın.. eğer disklerin yani c yada d burada görünmüyosa yine yukarıdaki menüye bakacaksın Places den işte disk boyutun falan yazar örneğin 40 Gb bi diskin var ise ordan önce mount etmelisin(Yani Places>> görünen diskin üzerine tıkla :) disk masaüstünde görünecek) daha sonra  dosya yolunu seçmek için other butonuna basmıştınız o pencereden File system yazan yerin altında disk diye sizin kendi hdd niz görünecek oradan isonun dosya yolunu belirt..

kullanılacak usb yi taktığın zaman zaten hemen altta belirecek..

daha sonra sistem usbden çalışırken ne kadar disk alanı kullansın diye aşağıdaki how much şeysinden ayarlayabilirsiniz..

daha sonra make starup disk demeniz çalışabilir bi ubuntu usb diskinin olması için yeterli :)

ha diğer işlemler için örneğin File zilla çekeceksiniz onuda kısaca anlatayım..

System >> Adminisration >> Synaptic Package Manager ı açın (ubuntunun eşsiz paket yöneticisi).. burada aşağıda ki gibi bi paket araması işlemi izleyebilirsiniz..Resimde de yazdım fakat yine belirteyim.. yeşil kutucuğa sağ tıklayıp Mark for Installation ı seçip Apply butonuna basıcaksınız.. daha sonra açılan pencerede yine Apply butonuna basın paketi kursun..

Daha sonra indirdiğim paket nerde diyeceksiniz tabi :)

Applications >> Internet >> Filezilla Ftp client yolunda olması gerek..

bu işlemlerden sonra zaten file zilla nın kullanımı yine aynı windowsta olduğu gibi..

*Uyarılar;
-Bu yazıda linux kurun demiyorum.
-cd den çalıştırırken yada usb den çalışma esnasında dil seçiminden sonra ilk seçenek dışında başka bi seçenek seçilirse sisteminizden olabilirsiniz böyle bi sonuçtan yazıyı yazan ve ubuntu dağıtımına gönül verenler sorumlu değildir.. Bilgisayara yüklemeden cd den yada usb den çalışmak için ilk seçeneğin sırası değişebilir. Lütfen dikkatli olun..
-İyi ingilizce bilmiyorsan başlangıçta türkçe seçeneğinin seçilmesi yararınıza olacaktır..

*Bu şekilde web sitelerinizi güncellemeniz daha hayırlı bi yol gibi.. en azından windowsta bulunabilecek bir virüs yüzünden sitenizin görüntüsü abuk sabuk olmaz.. yada google sizin sitenizi zararlı ilan etmez ;)

Bu durumda iframe tarzı virüslere elveda deyin ve arkanıza yaslanın..

*usb diskinizin kullanılabilir alanınını yani birinci resimdeki How much kısmının önemini de burda vurgulamakta yara var.. başka paketleride denersiniz o esnada seçtiğiniz disk alanını aşmamak kaydıyla indirdiğiniz paketler usbden silinmeyecek böylelikle herzaman kullanabileceğiniz çalışan bir linux usb diskiniz olacak :)

herkese kolay gelsin.. dilerim hitleriniz hep tavan yapar.. ve dilerim google adsense zengini olursunuz :D

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum için teşekkürler hocam.. Yine bekleriz ;)

En Çok Okunanlar