24 Aralık 2009 Perşembe

Beni google talkdan kim engellemiş?

Beni google talk dan biri kim engellemiş konulu ufak bi yazı yazayım dedim.. Yine sorunun adresi google yardım forumları tabi :) google bana burs bağlamalı eheheh :D Bu yazıyı okuduktan sonra gtalk messengerdan sizi engelleyenleri yada silenleri görebileceksiniz.. Gtalk dan engellendiğinizi yada gmail sohbetten engellendiğinizi  düşünüyorsanız bunu kontrol ederek görün..

Gtalk yada gmail sohbet kullanıcıları için internette uzun zamandan beri var olan bi kaç şeyi deniyerek görelim :)

Öncelikle bize gerekli olan Pidgin messenger yazılımını temin edelim.. Ubuntu 9.04 e kadar olanlar Gaim yada bir süredir adı pidgin olan yazılımdan zaten haberdarlar :) 9.10 da Empathy default messenger olarak gelecekti ben işlerden dolayı hala 9.10 geçemediğimden bi sorun proplemi yok :) her neyse bu yazıdan windows kullanıcılarıda faydalanacağı için yazalım direk.. Pidgini şu adresten temin edebilirsiniz.. >>Pidgin Download<<
pidgini indirip sisteminize kurun linuxcular zaten nasıl temin edebileceklerini biliyorlar..

Gelelim windowsculara ve basamak basamak anlatalım ;)

Öncelikle pidginde gmail hesabıyla nasıl oturum açıcaksın ona bakalım pidgini çalıştırdığınızda aşağıdaki arayüz ile karşılaşırsınız.. (Hea bu arada gtk ile birlikte gelir windowsa :) telaşa gerenk yok)

Buradan gmail hesabınızı açmak için Hesap eklemeniz gerekecek.. Accounts menüsünden Manage Accounts a tıklayarak yada Ctrl + A kısayoluyla Accounts penceresine ulaşın.. daha sonra +Add  butonuna tıklayarak ekleyeceğiniz hesap türünü giriniz..
Hesap türü seçerken kullandığınız messenger protocolüne göre seçim yapıcaksınız.. listede bugün tarihiyle yer alan protocoller sırasıyla; AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, GroupWise, ICQ, IRC, MSN, MXit,  MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo, Yahoo JAPAN, Zephyr dir..

Biz google talkı seçmeyeceğiz.. XMPP protokolüyle jabber şeysinden gmaile bağlanacağız :) google talktan bağlanamayabilirsiniz bilginize :)

Bir sonraki adıma geçelim şimdi ayarları görelim..

Account penceresinden Add butonuna tıkladıktan sonra.. Modify Account penceresi açılacak.. Basic sekmesine sırasıyla aşağıdaki ayarları girelim..

-Protocol: XMPP
-Username: google hesabınızın @ işaretinden önceki kullanıcı adınız..
-Domain: gmail.com
-Resource: Home
-Password: kullandığınız parola..
Burda remember seçeneğini seçmez iseniz bir sonraki kullanımınızda oturum otomatik açılmayacak buraya kadar olan adımlarla tekrar parola gireceksiniz bilginize ;) şifremi hatırla seçeneği yani..

Daha sonra Advenced tabına tıklıyosunuz.. ve yine aşağıdaki ayarlamaları yapıyosunuz..

-Force old(port 5223) SSL seçeneğine bir tik koyun..
-Connect port: bu seçeneğe 443 yazın..
-Connect server: bu kısmına talk.google.com yazın..
-File transfer proxies: bu kısma ise proxy.eu.jabber.org yazın..

Sonra Save seçeneğine tıklayıp işlemi kayıt edip messenger penceresine dönün.. Oturumu başarıyla açtıysanız..

Boş bir liste ve alt kısmında yeşil ışık yanında Available yazan bir yanında da resim değiştirebileceğiniz pencere bulunan bir gtk arayüz ile karşılaşacaksınız..
Daha sonra  Buddies kısmına tıklayın açılan menüde ise Show>> Offline Buddies kısmına bir tik koyun.. :D işte karşınızda gmail kişi listeniz :)

sizi engellediğini düşündüğünüz kişi gerçekten sizi engellemiş ise yanında ki kırmızı ikonu fark ediceksiniz :)

Bunun dışında eski yöntemede değinelim garanti olsun :D

Kişinin üzerine sağ tıklayıp Get Info diyelim kişi bilgilerinin görüntüleneceği bir pencere açılacak.. Buddy Information penceresi :) orada sizi engellemeyen kişi aşağıdaki gibi görünecektir..
Yani sizi engellememişse resmi ve Full name bilgisi gelecektir..

Sizi engelleyen de ise bu bilgiler gelmiyecek aşağıdaki gibi sadece offline bilgisi gelecektir..

İşte durum böyle böyle :D umarım faydalıdır.. linux ve windows altında kullanımı budur.. Hem pidgini görmüş olduk hemde gmailin google talk hizmetinde bizi engelleyenleri görmüş olduk..

Pidgin yazılımı görüntülü konuşma desteklemiyor.. Ve sanırım hala türkçe desteği yok.. Fakat güvenli bir yazılımdır gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.. Hepinize kolay gelsin :)

eski kaynak: http://www.rakshitk.com/blog/2008/01/26/how-to-check-if-someone-has-blocked-you-on-google-talk/

hoş sohbetler herkese :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum için teşekkürler hocam.. Yine bekleriz ;)

En Çok Okunanlar