14 Haziran 2009 Pazar

TestDisk & photorec ile hard diskinizdeki fotoğraflarınızı kurtarın :)

Testdisk/photorec programıyla veri kurtarma(burda sadece fotoğraf kurtarmayı işledim) olayını açıklamaya çalışacağım.. tabi bu profesyonel şekliyle değil kullanıcı boyutunda olucak kısacası bir disk bölümünden fotoğraf sildiniz eğer o disk bölümünün üzerine birşey yazmadıysanız yada defalarca o disk bölümünü formatlamadıysanız photorec işini gerçekten iyi yapıyor ve kaybettiğiniz veriyi tekrar size sunuyor.. tabiki Testdisk de free dağıtım :).. mevzuya bakalım biz..Aslında kurtarabildiği tüm uzantıları kurtarıyo ama benim için resim önemliydi, aynı mantıkla diğer dosyalarınıza kurtarabilirsiniz ;) .. Öncelikle download linkinden programı ediniyoruz.. windows versiyonu ve linux versiyonunda kullanım aynı olduğu için iki anlatım yapmaya gerek duymadım. Bu yüzden linuxda ki komutlara takılmayın windowsta direk exe ye tıklayarak olaya gireceksiniz testdisk-versiyon/win klasöründen bir screen aldım dosyayı windowsta çıkartıp bu yolla photorec e erişebilirsiniz..

Evet gelelim mevzuya öncelikle linuxta nasıl çalıştırırızı anlatmaya çalışayım. Cd komutuyla testdiski çıkarttığınız dizine gideceksiniz.
Örneğin; cd “..sizin dosya yolunuz”../testdisk-6.11.3/linux (**windows için bu dizin yukarıda belirtilmiştir.)
Daha sonra sudo ./photorec_static komutuyla photorec programımızı çalıştırıyoruz..


aşağıdaki gibi programa ulaşıyoruz ;)

bu kısma dikkat edelim Proceed de olması gerek ki işlem yapabilelim ;) ha bu arada bu kısmı sağ ve sol ok tuşlarıyla değiştirebiliyoruz bilginize..

Bu aşamadan sonra seçmek istediğiniz disk bölümünü seçiyosunuz. Enter deyip devam edelim.


Enter dedikten sonra aşağıdaki gibi var olan disk bölümlerimizi görüyoruz..


imlece dikkat edelim sağ ve sol tuşları kullandığımızda Options, File Options, Quit ibarelerine dikkat bu kısımda işlem sürdürebilmek için imlec search kısmında olmalı..File Options nedir? göz atabilirsiniz

Photorecle kurtarabileceğiniz dosya uzantıları görülmektedir. Isterseniz tümüne “burdan”göz atabilirsiniz.
buradaki uzantıları şeçip bırakmak için “space” tuşunu kullanabilirsiniz.. “s” tuşu default olarak tüm dosyaları seçer veya seçimi kaldırır.. “b” tuşu ise seçiminizi/seçimlerinizi kaydeder..
Ben jpg yi seçeceğim sadece örnek olması için ne kadar uzantı o kadar zaman, ne kadar büyük disk alanı o kadar zaman :) unutmayın bunuda..


Daha sonra yine screen 6 ya dönecek program burada dikkat etmeniz gereken örneğin; No partition 0 0 1 30401 80 63 488397168 [Whole disk] kısmını seçerseniz tüm hdd yi tarayacağıdır bu durumda daha fazla zaman harcıyacaktır. Eğer daha önce kaydettiğiniz resimlerin silinmeden önceki disk bölümünü biliyorsanız orayı seçmeniz kolaylık ve zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Mesela benim ubuntumda home ve bash dizini ayrı ayrı olduğu için sadece home dizinine bakmam benim avantajıma olacaktır ;)
birde yeri gelmişken şuna dikkat etmek gerekir örneğin Gparted da dev/sda6 mız photorec de 6 numarada gözükmektedir. Bu şekilde bölüm seçerken kontrol etmek işlem kolaylığı olacaktır ;)
Daha sonra dosya sisteminizi seçiyorsunuz.
Free ya da WHOLE seçeneği geliyor whole dersek tüm bölümü taratmış oluyoruz free ise boş alanı tarar unutmayın ;)

WHOLE diyorum ben isterseniz bş alanıda tarasın ama şöylede birşey var mesela yeni sildiniz resimleri bu durumda sadece boş alanı taramak mantıklı tabi zaten sildiğiniz yer boş alana kaymadı mı :| :D
herneyse bu şekilde devam ediyoruz.. Kurtarılan veriyi nereye kaydedeceğini soruyor. Şuanda ../testdisk-6.11.3/linux dizininde “y tuşuna” basmanız halinde bu dizine kayıt edecek bulabildiklerini. “imleci .. 'ya getirip enterladığımızda bir üst dizine geçecektir. Yani ../testdisk-6.11.3 dizinine bu şekilde farklı kayıt yeri seçmek mümkün ;)


direk “y” tuşuna basıp devam edebiliriz..

gördüğünüz üzere kurtarmaya başladı bile :)


../testdisk-6.11.3/linux/recup_dir.1 yolundaki recup_dir.1, recup_dir.2.. gibi bulabildiği .jpg uzantılı verileri kayıt edicek.
Bu aşamada durdurdunuz diyelim stop>>quit dediniz enterladınız bastınız. Tekrar aşağıda ki screene geri dönersiniz.
Komple çalışan programı kapattınız diyelim.. eyvah demeye gerek yok ;) aynı başlangıçtaki gibi tekrar çalıştırıyosunuz..
ve size soruyo daha önceki seçtiğiniz disk bölümüne göre işlem yapmak için “y” tuşuna basarsanız resimlerinizi kayıt edeceği yeri soruyor tekrar dizin gösteriyorsunuz ve işleme devam ediyosunuz..Evet işlemleri sırasıyla anlatmaya çalıştım..
belki yinede sormak istedikleriniz olabilir.. bunun için tahribat.com'a üye olmanız gerekecek sanırım :D tahribatta >>üye profilim-id=27070

ya da bloğumda ki google talk tan online isem ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

I love tahribat.com
I love ubuntu..
sürç-i lisan eğlediysem affola :) kullanımdan dolayı doğabilecek herhangi bir sakatlıktan dolayı tahribat.com müridi tarzan, linkte belirtilen gmail kullanıcısı ve screenlerde adı geçen eren[at]PyTh0n kullanıcısı hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu döküman 14-Haziran-2009 tarihinde tarzan tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Her hakkı saksızdır :D heheh güzel oldu nan :| her hakkı saksızdır diye keyfiye ben yazdım diye dağıtanda yuvarlaktır :|

Dökümanı .pdf olarak indirmek için : tıkla indir

TestDisk yazılımı için : download (photorec içinde gelir ;))

Döküman için kullanım videosunu indirmek için: tıkla indir

pdf ve video için şifre tahribat.com dur.


bana linuxu sevdiren cnr437 kardeşimi bir kez daha alnından öpüyorum :D

edit: muhahha tahribat.com fark yaratır sandman usta zaten hazırlamış ben o kadar zaman farketmemişim HDD Recovery nasıl yapılır? Wipe nasıl atılır? ( LINUX ) bunu da okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum :D sandman usta seni de seviyore.. I love data recovery ;)


2 yorum:

 1. Photorec kelimesinde googleda birinci sayfada olan bir videoyu neden kaldırdın diyeceksiniz.

  Hemen açıklayayım. Ben insanlara yardımcı olmak için onu hazırladım. Fakat hem videoda hemde dökümanda belirttim. Son işlemde farklı bir diske kurtarılanları yazdırın diye. Ama bir allahın kuluda çıkıp demedi ki ya arkadaş nasıl yapıcaz, olmadı v.s.

  Herkes linux profesörü olmadığına göre bunda bir yanlış var.

  O video o kadar çok izlenmesine rağmen kimse soru sormadı. Ve videoda da yazıda belirttiğim gibi farklı bi disk seçmemiştim. Aynı diski seçmiştim. Bu da demek oluyor ki herkes videodaki gibi yapıp photoreci kullanmayı becerememiş :| ve muhtemelen başka alternatifler aradı.

  OKUMUYORSUNUZ! biraz okuyun. Bu kafayla dünyanın bütün nimetlerinden mahrum kalacaksınız.

  Photorec kullanmayı bilene çok güzel işe yarar bir program. Özün sözü videoyu kaldırdım. İşi olan yazıyı okur yapar :)

  Saygılar.

  YanıtlaSil
 2. sağolasın kardeşim

  YanıtlaSil

Yorum için teşekkürler hocam.. Yine bekleriz ;)

En Çok Okunanlar